Alex Comfort i jego zdanie na temat starzenia się

Trzecia teoria kładąca nacisk na akumulację niepożądanych związków chemicznych wychodzi obecnie szybko z mody. Można by sobie wyobrazić, że niektóre ważne dla życia substancje powstają wyłącznie w czasie podziału komórek, a ogólny spadek szybkości rozmnażania się może prowadzić do braku potrzebnych lub do nadmiaru niepotrzebnych związków. Teoria ta znajduje dzisiaj mniej zwolenników, gdyż przedstawia komórkę jako układ zbyt statyczny, podczas gdy komórka jest w istocie układem dynamicznym. Drugą słabą stroną tej teorii jest fakt występowania starzenia również wśród zwierząt rosnących i wykazujących podziały komórkowe przez całe życie. Człowiek przestaje rosnąć, lecz ryba na przykład, rośnie i rośnie – aż do śmierci. W międzyczasie także się starzeje.

Przeszczepianie przechowywanych tkanek ludzkich nie ma wpływu na proces starzenia się. Niektórzy spośród nas nie starzeją się równo, pewne części wymagałyby przedwczesnej wymiany, ale starzenie się związane jest ze zwiększeniem zarówno ilości, jak i różnorodności wad. Ciało człowieka jest bardziej skomplikowane niż topór Stanleya Hollowaya z Bloody Tower, topór jego był tą samą starą bronią mimo wymiany drzewca na nowy. Człowiek jest bardziej podobny do starego samochodu mającego mnóstwo mogących się zepsuć części – niż do starego topora.

Ostatnie słowo oddaję Alexowi Comfortowi. „Odpowiedź na zapytanie: czy można w sposób sztuczny skutecznie przedłużyć rozpiętość życia człowieka? powinna według wszelkiego prawdopodobieństwa brzmieć: Tak, Na pytanie: O ile? – nie można podać rzeczowej odpowiedzi, dopóki nie będzie więcej wiadomo o najważniejszych procesach decydujących o starzeniu się człowieka”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *