Błona śluzowa macłcv

Macicę wyścieła błona śluzowa. W dzieciństwie jest ona bardzo cienka, ale w miarę dojrzewania zachodzą w niej zmiany. Gdy jajniki zaczną wytwarzać wystarczającą ilość estrogenu, błona śluzowa rozrasta się i wypełnia nowymi naczyniami krwionośnymi oraz gąbczastą wyściełającą tkanką. Do momentu pierwszego, spowodowanego przez LH, wyjścia jajeczka z jajnika błona śluzowa dwukrotnie zwiększy swoją grubość i wypełni się krwią.

Po opuszczeniu jajnika przez jajeczko błona śluzowa ulega jeszcze jednej zmianie. Hormon LH, oprócz tego, że powoduje opuszczenie jajnika przez jajeczko, sprawia, iż pozostałości pęcherzyka Graafa zaczynają przybierać jasnożółty kolor. To, co powstanie nazywamy corpus luteum (corpus znaczy po łacinie „ciało” a luteum- żółty) – ciałko żółte (patrz rys. 27).

Ciałko żółte wytwarza nowy hormon – progesteron, który przedostaje się do macicy i sprawia, że błona śluzowa grubieje i zaczyna wytwarzać substancje odżywcze. Pomogą one zagnieździć się zapłodnionemu jajeczku i przekształcić się w płód.

Progesteron zapewnia dziecku pokarm. Jeśli jajeczko nie zostanie zapłodnione, ciałko żółte przestaje wytwarzać progesteron i w ciągu paru dni rozkłada się. Bez tego hormonu także błona śluzowa macicy ulega rozkładowi. Gąbczasta tkanka i krew zaczynają odrywać się od ścianki macicy, zbierają się na

Po opuszczeniu jajnika przez jajeczko pozostałości pęcherzyka Graata przybierają jasnożółty kolor. Funkcjonują odtąd jako ciałko żółte. jej spodzie i powoli, poprzez szyjkę macicy i pochwę, wydostają się na zewnątrz (patrz rys. 5). Wydostawanie się na zewnątrz złuszczonej błony i krwi, trwające kilka dni, nazywamy miesiączką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *