Co jest przyczyną zniekształceń?

Wielka Brytania regularnie, w sposób przez człowieka wymyślony zabija na swych jezdniach 7 000 ludzi rocznie, ale 7 000 żyjących ofiar wymyślonego przez człowieka talidomidu przedstawia nie mniejszą, jeśli nie większą, tragedię.

Co jest przyczyną zniekształceń? Wina różyczki jest bezsporna, podobnie talidomidu i promieniowania jonizującego. Hiroszima i Nagasaki dostarczyły na to dostatecznie dużo dowodów, gdy zostały rozwiązane ciąże z sierpnia 1945 r. Więcej dzieci zniekształconych niż normalnie wydają również na świat matki chore na cukrzycę i wykazujące objawy przed- cukrzycowe (sama cukrzyca jest wadą mającą inne podłoże). Lista podejrzanych jest ogromna: nadmiar witamin, hormonów, odra, duże wysokości, niedobór tlenu, promieniowanie kosmiczne, zatrucia gazami, kiła, nagminne zapalenie przyuszni- cy, choroba Heinego-Medina, ospa wietrzna, każdy typ zakażenia wirusowego, chinina, przeciwciała, niedobory pożywienia – ale przeprowadzanie dowodu winy nie jest łatwym zadaniem dla medycyny.

Przeciwnie niż w postępowaniu sądowym, brak dowodów niewinności uważa się obecnie za wystarczający, aby uznać winę jakiegoś czynnika. Obecną postawę w sprawie przepisywania lekarstw przyszłym matkom można by streścić: kobiecie w ciąży niczego nie zapisuj, o kobiecie w pierwszych trzech miesiącach jeszcze mniej. W najnowszym wydaniu podręcznika Clirtcial Pharmac.oiogy (Farmakologia kliniczna) zawarte jest ostrzeżenie, że ,,Na lekarzach ciąży z pewnością poważny obowiązek wstrzymywania się od przepisywania wszystkim kobietom w wieku reprodukcyjnym wszystkich niezupełnie niezbędnych lekarstw, których działanie nie zostało wpróbowane na podstawie rozpowszechnionego stosowania w ciągu 10 do 15 lat”. Sądzono dawniej, że macica, „święta macica Natury” w jakiś sposób chroni przed nieszczęściami, ale tym wygodnym optymizmem wstrząsnęły różyczka w r. 1941 i talidomid w r. 1961, i podobnie jak po niespodziewanym schwytaniu dwu nieprzyjacielskich agentów we własnym obozie – przez jakiś czas każdy staje się podejrzanym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *