Co to jest cesarskie cięcie?

Jeśli z jakiegoś powodu dziecko nie może się urodzić w normalny sposób, lekarz wykonuje cesarskie cięcie. Kobietę znieczula się od pasa w dół, rozcina brzuch, macicę i wyciąga dziecko. Rana zostaje następnie zaszyta. Dzieci, które przychodzą na świat tą drogą, są całkowicie zdrowe.

Może być wiele przyczyn, dla których wykonuje się cesarskie cięcie. Na przykład poród może trwać już zbyt długo i serce dziecka bije coraz słabiej. Inną przyczyną może być nietypowe położenie płodu, tak że niemożliwe okazuje się wydostanie go normalną drogą. Jeszcze innym powodem mogą być zbyt słabe skurcze lub niewystarczające rozszerzenie szyjki macicy. Są to najczęstsze przypadki, w jakich stosuje się cesarskie cięcie.

Co to jest embrion i co to jest płód? Po zapłodnieniu i zagnieżdżeniu się jajeczka w ścianie macicy rozpoczyna się dziewięciomiesięczny proces dojrzewania. Przez pierwsze trzy miesiące zapłodnione jajeczko nazywamy embrionem, a później płodem.

Co to jest poronienie i martwy poród? Zdarza się, że embrion lub płód obumiera i zostaje wydalony z macicy. Takie zjawisko nazywamy poronieniem. Najczęściej może się to zdarzyć w ciągu trzech pierwszych miesięcy ciąży, choć zdarza się i później. Bywa, że lekarze nie potrafią określić przyczyny poronienia, lecz zazwyczaj spowodowane jest ono jakąś wadą lub uszkodzeniem. Poronienie jednak nie zmniejsza szans kobiety na urodzenie zdrowego dziecka w przyszłości.

Martwy poród oznacza, że dziecko, które się rodzi, jest martwe. Śmierć następuje podczas porodu albo jeszcze w macicy, niedługo przed nim. Różne są tego przyczyny, ale zdarza się też, że lekarze nie mogą stwierdzić, co spowodowało obumarcie. Na szczęście, poronienia i martwe porody zdarzają się rzadko, zwłaszcza po trzecim miesiącu ciąży. U większości kobiet ciąża przebiega normalnie i rodzą one zdrowe dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *