Cykl miesiączkowy i menopauza

Po pierwszej menstruacji u dziewczyny wystąpi o- wulacja (jajeczkowanie). Miesięczny rytm miesiączkowania i owulacji nazywa się cyklem miesiączkowym. Powtarza się on regularnie przez wiele lat. Po osiągnięciu przez kobietę pewnego wieku (na ogół jest to między czterdziestym piątym a pięćdziesiątym piątym rokiem życia) ten rytm się kończy. Jajniki przestają co miesiąc produkować jajeczka, a więc ustaje proces przygotowywania i wydalania błony śluzowej macicy. Oznacza to, że nie zachodzi dłużej potrzeba krwawienia miesięcznego. Następuje tak zwana menopauza.

Może ona przyjść nagle. Na przykład jednego miesiąca kobieta miesiączkuje normalnie, a następnego okres już się nie pojawia. Proces ten może także przebiegać stopniowo. Kobieta zaobserwuje przerwę, nie będzie jednej czy dwóch miesiączek, po czym okresy znowu się pojawią, by stopniowo ukazywać się coraz mniej regularnie, aż do zupełnego wygaśnięcia.

Menopauza nie jest jedyną przyczyną niewystępowania menstruacji. Więcej szczegółów na temat miesiączkowania znajdziesz w rozdziale 7. Podczas menopauzy ciało kobiety wytwarza mniej estrogenu i progesteronu. Większość kobiet przystosowuje się do tych zmian chemicznych bez problemów. Niektóre zaś miewają nagłe, krótkie uderzenia gorąca do głowy, wskutek czego obficie się pocą. Dla większości kobiet uderzenia te są kłopotliwe, ale nie są niebezpieczne i nie wymagają opieki lekarskiej. Jednakże jest pewna grupa kobiet, u których są one tak gwałtowne i częste, że pomoc lekarza okazuje się niezbędna.

Tak jak istnieje wiele mitów i nieporozumień na temat błony dziewiczej czy masturbacji, tak jest wiele przesądów dotyczących menopauzy. Kobiety przechodzące menopauzę lub przekwitanie, jak to się czasami określa, są bardziej podatne na depresje, niepokoje, na zachowania nie zawsze racjonalne. Kiedyś panowało przekonanie, że kobieta w tym okresie musi gwałtownie utyć, postarzeć się, przygarbić i że nie odczuwa potrzeb seksualnych. Dziś wiemy, że to nieprawda. Menopauza nie musi wywoływać takich objawów. Jeśli się zetkniesz z podobnymi mitami, zignoruj je.

Ale przekwitanie to j eszcze bardzo odległa dla ciebie sprawa i na pewno bardziej jesteś zainteresowana informacjami o miesiączce. Przedtem jednak chciałabym odpowiedzieć na pytanie, które często pojawia się w naszej klasowej skrzynce: „Czy jest możliwe, aby ktoś się urodził zarówno z męskimi, jak kobiecymi narządami płciowymi? ”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *