Cykl miesięczny – kontynuacja

Doświadczone kobiety opowiadają, że te, które mieszkają razem, które spędzają ze sobą dużo czasu lub są bliskimi przyjaciółkami, bardzo często zaczynają menstruację w podobnym czasie, choćby przedtem miały zupełnie inny rytm miesięczny. Tym bardziej przyczyny zmian rytmu wydają się niezrozumiałe.

Tak właśnie jest ze mną – zwierzyła mi się pewna starsza pani, z którą rozmawiałyśmy na ten temat: Zawsze miałam miesiączkę w tym samym czasie co inne kobiety, z którymi mieszkałam. Kiedy byłam młodsza, ja i moje siostry dostawałyśmy okres zawsze w tym samym czasie – na początku miesiąca. Kiedy wyjechałam na studia, zmienił mi się rytm i zauważyłam, że okresy zaczynają się w połowie miesiąca, tak jak u moich koleżanek z pokoju.

Jak się okazuje, w tych opowieściach jest wiele prawdy. Badania naukowe potwierdziły, że kobiety przebywające ze sobą mają miesiączki mniej więcej w tym samym czasie. U bardzo młodych kobiet, które dopiero zaczynają swoje cykle miesięczne, szczególnie często zdarzają się różne nieregulamości. Dzieje się tak, ponieważ ciało dziewczyny potrzebuje czasu na przystosowanie się do cyklu menstruacyjnego. Dlatego możesz na przykład przez sześć miesięcy po pierwszej menstruacji nie mieć żadnego krwawienia. Albo możesz krwawić już po dwóch tygodniach od poprzedniej miesiączki. Zwykle takie wahania i nieregulamości na początku dojrzałości płciowej trwają około trzech lat, ale wiele kobiet zawsze ma nieregularne cykle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *