Cykl miesięczny

Czas pomiędzy pierwszym dniem krwawienia miesiączkowego a pierwszym dniem następnego krwawienia, czyli właśnie omawiany cykl menstruacyjny, wynosi około miesiąca, a dokładniej – od 28 do 35 dni. Cykl może trwać od 21 do 35 dni. Przeciętna długość cyklu to 28 dni. Ale bardzo niewiele kobiet miesiączkuje dokładnie, regularnie, jak w zegarku, co 28 dni aż do menopauzy. Większość z nas ma mniej regularne cykle. Ja na przykład w ciągu ostatniego roku tylko trzy pierwsze cykle miałam regularne. To znaczy, że następowały one równo co 29 dni i za każdym razem krwawienie trwało 5 dni. Następna miesiączka zaczęła się w dwudziestym siódmym dniu od poprzedniej i trwała tylko 4 dni. Piąta nastąpiła dopiero po 30 dniach i trwała 6 dni, a w trzydziestym pierwszym dniu po niej miałam następny okres, przez 5 dni. Potem znowu zaczęłam miesiączkować regularniej, co 29 dni, i krwawienie utrzymywało się zawsze 5 dni. Każda kobieta ma swój indywidualny rytm. Jedna bardziej regularny, inna mniej. Często też zdarza się, że kobieta o bardzo regularnym cyklu nagle zaczyna miesiączkować mniej rytmicznie, jak ta, z którą rozmawiałyśmy:

Kiedy byłam młoda, miałam bardzo regularne miesiączki, co 26 dni. Mogłam nastawiać zegarek według cyklu. Po trzydziestce miesiączki pojawiały się raz po 22 dniach, raz po 27, raz po 30. Teraz znów miesiączkuję regularnie.

Nierzadko bywają też takie przypadki, gdy u kobiet o dużych nieregulamościach w miesiączkowaniu nagle cykle się wyrównują. Nikt nie umie wytłumaczyć, dlaczego jedne kobiety miesiączkują regularnie, a inne nie i dlaczego to się czasami zmienia. Ale wiadomo, że takie czynniki jak podróże, wielkie radości, kłopoty czy choroby mają duży wpływ na regularność miesiączek, mogą je opóźniać lub przyspieszać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *