Cztery fazy cyklu cz. II

U kobiet z dwudziestoośmiodniowym cyklem owulacja występuje czternastego dnia. Ze względu jednak na pewne wahania (dwa dni wcześniej lub dwa dni później) przyjmuje się zwykle, że odbywa się ona między dwunastym a szesnastym dniem cyklu.

W wielu książkach opisuje się średni rytm miesięczny trwający 28 dni i tłumaczy, że owulacja wypada w czternastym dniu, czyli mniej więcej w połowie. Kobiety o dłuższym lub krótszym rytmie wnioskują z tego, że owulacja w ich przypadku wypada w połowie cyklu czyli przy cyklu dwudziestodwudniowym jedenastego dnia, a przy cyklu trzydziestodwudniowym szesnastego. Jest to mylny wniosek. Owulacja występuje mniej więcej na czternaście dni przed początkiem nowej miesiączki i to właśnie tę datę należy brać pod uwagę przy obliczeniach (dla pewności lepiej dodać jeden lub dwa dni). Jeśli więc cykl trwa 32 dni, to owulacja wypada w osiemnastym dniu (32 – 14 = 18), a przy cyklu dwudziestodwudniowym nastąpi już w ósmym dniu cyklu (22 -14 = 8).

Kobieta może zajść w ciążę tylko podczas owulacji, kiedy jajnik wyrzucił dojrzałejajeczko. Dobrze by było, gdyby udało się dokładnie określić dzień owulacji. Wtedy kobieta, która chciałaby począć dziecko w danym cyklu, mogłaby mieć stosunek płciowy w momencie największego prawdopodobieństwa zajścia w ciążę, a kobieta, która nie planowałaby dziecka, mogłaby powstrzymać się od kontaktów seksualnych w tym czasie. Niestety, nie jest to takie proste. Jednego miesiąca cykl może trwać 28 dni, więc owulacja wypadnie w czternastym dniu. Ale następny cykl może mieć 32 dni i owulacja w tym cyklu będzie dwudziestego pierwszego dnia cyklu, a kolejny może być tylko dwudzies- tojednodniowy, co oznaczałoby owulację już siódmego dnia cyklu.

Unikanie ciąży przez powstrzymywanie się od współżycia podczas owulacji nie zawsze się sprawdza. Metoda unikania ciąży z uwzględnieniem kalendarzyka często zawodzi. Istnieją inne, skuteczniejsze metody. Jeśli interesują cię sposoby zapobiegania ciąży, sięgnij po literaturę poświęconą tym zagadnieniom. Porozmawiaj z mamą lub inną kobietą na temat metod, jakie one stosują. Jeśli dopiero zaczynasz miesiączkować, prawdopodobnie nie miałaś jeszcze stosunku płciowego i te problemy cię nie dotyczą. Być może, przez wiele lat nie będziesz się koncentrować na regulacji poczęć. Dobrze jednak jest już wcześniej poznać te metody, aby po rozpoczęciu współżycia płciowego być obeznaną z tym zagadnieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *