Cztery fazy cyklu cz. III

Faza czwarta. Na początku tej fazy dojrzałe jajeczko znajduje się w jajowodzie i podąża w stronę macicy. Ciałko żółte, powstałe z pękniętego pęcherzyka na powierzchni jajnika, przybiera żółty kolor i produkuje progesteron. Hormon ten powoduje powiększanie się błony śluzowej macicy i zapewnia zwiększony dopływ do niej substancji odżywczych. Jeśli w tym czasie plemnikowi uda się dotrzeć do jajowodu, dochodzi do zapłodnienia. Plemnik przebija powłokę jajeczka, zapładnia je i tak zapłodniona komórka jajowa przesuwa się do macicy. Tam sama się zagnieżdża w grubej błonie śluzowej. Po zapłodnieniu ciałko żółte jeszcze przez jakiś czas będzie dostarczać progesteronu, aby błona śluzowa mogła zapewnić dopływ odpowiednich substancji odżywczych zapłodnionej komórce.

Częściej jednak nie dochodzi do zapłodnienia. Wtedy jajeczko ulega rozkładowi, a ciałko żółte zatrzymuje produkcję progesteronu i także rozkłada się. Na tym etapie cyklu poziom estrogenu i progesteronu obniża się znacznie, błona śluzowa macicy zaczyna pękać i zostaje usunięta na zewnątrz organizmu. Po jej usunięciu przysadka mózgowa znowu wzmaga produkcję hormonu FSH, a jajniki zaczynają wytwarzać więcej estrogenu. Po całkowitym pozbyciu się starej błony śluzowej natychmiast grubieje nowa i rozpoczyna się nowy cykl miesięczny.

W cyklu dwudziestoośmiodniowym faza czwarta trwa od piętnastego dnia cyklu (zaraz po owulacji) aż do dwudziestego ósmego. Dwudziestego dziewiątego dnia rozpoczyna się krwawienie i jest to pierwszy dzień nowego cyklu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *