Cztery fazy cyklu

Bez względu na to, czy miesiączkujesz co 21, czy co 35 dni, masz regularne cykle czy nie, krwawisz bardzo obficie czy skąpo – twój cykl miesięczny przebiega w ten sam sposób co u wszystkich kobiet. Można podzielić go na cztery fazy.

Faza pierwsza. Nazwą „pierwsza faza cyklu” określamy czas krwawienia miesięcznego, czyli czas trwania miesiączki. W tej fazie błona pęka i zostaje usunięta z macicy. Pierwszy dzień krwawienia przyjmuje się za pierwszy dzień cyklu.

Jak już wiemy, faza krwawienia może trwać od 1 do 7 dni, ale najczęściej trwa 5 dni. Umówmy się więc, że odtąd dni od 1 do 5 będziemy określać jako fazę pierwszą cyklu miesięcznego (patrz rys. 28).

Faza druga. W tej fazie gruczoły przysadki mózgowej produkują hormon FSH, który sprawia, że pęcherzyki Graafa wytwarzają estrogen i kierują się ku powierzchni jajnika. Estrogen pobudza błonę śluzową macicy do lepszego ukrwienia i powoduje pęcznienie gąbczastej tkanki stanowiącej miękką wyściółkę.

Gdy kobieta ma cykl dwudziestoośmiodniowy i krwawi w przybliżeniu 5 dni, omawiana faza druga może się zaczynać około szóstego dnia cyklu i będzie trwać do trzynastego dnia cyklu.

Jeśli twój cykl jest dłuższy lub krótszy niż 28 dni, to oczywiście faza druga też może trwać dłużej lub krócej.

Faza trzecia. Pod koniec drugiej fazy jajniki produkują wystarczającą ilość estrogenów, więc gruczoły przysad- ki mózgowej mogą zmniejszyć wytwarzanie FSH i uwalniają strumień LH. Hormon ten przedostaje się do jajnika i powoduje pojawienie się na jego powierzchni pęcherzyka, który zawiera dojrzałe jajeczko. W tej fazie, zwanej owulacją, dojrzałe jajeczko uwalnia się z jajnika.

Zasadniczo w jednym cyklu dojrzewa tylko jedno jajeczko. Naukowcy twierdzą, że odbywa się to wymiennie. W jednym cyklu jajeczko dojrzewa na przykład w prawym jajniku, a w następnym – w lewym. Jeśli kobieta ma tylko jeden jajnik (mogła się taka uro- cyklu miesięcznego dzić lub stracić drugi w wyniku choroby), przejmuje on funkcje tego drugiego i produkuje dojrzałe jajeczko co miesiąc.

Większość kobiet nie czuje, kiedy pęcherzyk pęka i dojrzałe jajeczko wystrzela z jajnika, ale bywają przypadki, że kobieta miewa w tym czasie bóle i skurcze. Niektóre panie podczas owulacji narzekają na tępy ból w dole brzucha, trwający cały dzień lub nawet dłużej, a inne mają ostry skurcz, który szybko mija. Na ogół jednak owulacja przebiega bezobjawowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *