Długość życia – ciąg dalszy

Jeżeli jednak urodzony w Judei hebrajski noworodek miał niewielkie szanse osiągnięcia wieku, do którego był uprawniony, to dla noworodka amerykańskiego prawdopodobieństwo przekracza 50%. Biblijne przewidywanie długości życia określa możliwości człowieka, podczas gdy współczesne przewidywanie odpowiada aktualnej, przeciętnej długości życia. Współczesne przeciętne są stosunkowo niskie, ponieważ umiera tak wiele dzieci, a każdy zgon dziecka, np. w wieku jednego roku, bardzo znacznie obniża przeciętne.

Najnowsze statystyki dla Anglii i Walii podają przewidywane dalsze trwanie życia dla chłopca w dniu urodzenia na 68,5 lat, a dla dziewcząt 74,7 lat. Odpowiednie statystyki dla USA są bardziej skomplikowane (i bardziej znamienne), traktując oddzielnie i pleć, i rasę. Szczególnie interesujący wydaje się fakt, że z punktu widzenia długowieczności przynależność do rasy białej jest mniej więcej równie korzystna jak przynależność do pici żeńskiej. Biali mężczyźni żyją tak samo długo jak kolorowe kobiety, zaś różnica w przewidywanej długości życia pomiędzy białymi kobietami i kolorowymi mężczyznami wynosi 13,5 lat.

Z takiej tablicy mogłaby, w pewnym sensie, wynikać nieśmiertelność rodzaju ludzkiego. Amerykański biały mężczyzna może w chwili urodzenia oczekiwać 67,5 lat życia, w wieku lat 20 – razem 70,1 lat, w wieku 48 lat – 72,7, w wieku 65 lat – 77,8. Kiedy osiągnie 77,8 lat, może, średnio biorąc, spodziewać się dożycia do 80, a w wieku lat 80 jeszcze ze dwa lub trzy lata więcej. Trochę to podobne do twierdzenia, że zając nigdy nie może dogonić żółwia, gdyż w czasie, którego zając potrzebuje, aby znaleźć się w miejscu zajmowanym poprzednio przez żółwia, ten ostatni zdąży zawsze odejść nieco dalej. Ale, chociaż każde następne urodziny przynoszą ze sobą nowe przewidywania na dalsze życie, proces ten nie trwa nieskończenie długo, wszyscy ludzie kiedyś umrą, zając zawsze dogoni żółwia. Nie znamy ani jednego wypadku, aby ten system zawiódł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *