Doktor John Caffey

Doktor John Caffey, radiolog amerykański, podał klasyczny opis tego nowego zespołu w miesięczniku British Journal oi Radiology w r, 1957. Artykuł ten, a także wywołana przezeń dyskusja na łamach prasy fachowej ujawniły szereg dalszych podobnych przypadków: roczne zestawienie ze wszystkich szpitali amerykańskich zawierało 749 przypadków. Często się tak dzieje, kiedy ktoś opisze nową jednostkę chorobową, tym razem jednak sprawę komplikuje fakt, że zestawienia dotyczyły następstw bicia przez inne istoty ludzkie, i że problem ma zarówno aspekty etyczne, jak i prawne. Nie chodzi tutaj o opisanie jakiegoś przypadku, na przykład odry wywołanej przez wirusa, ale o aktywne znęcanie się określonego człowieka nad małym dzieckiem.

W 8 lat po opublikowaniu przez Caffeya artykułu opisującego zespół zbitego dziecka wydano w Anglii pierwszy wyrok skazujący mężczyznę za zamordowanie swych dzieci w ten sposób. Sąd nie przyjął stwierdzenia ojca, że dzieci odniosły uszkodzenia przypadkowo. Szczegóły tego przypadku dają wyobrażenie o problemie, jak i o trudnościach związanych z ustaleniem faktów.

W grudniu 1963 r, znaleziono w łóżeczku martwą czteromiesięczną Zuzannę, która przez kilka poprzednich dni ,,była bardzo blada”. W czasie ostatniej choroby nie było u niej żadnego lekarza, a zgon jej został zgłoszony do odpowiedniego urzędu (coroner). Specjalista anatomopatolog stwierdził u niej wiele okaleczeń, złamanie czaszki długości 10 cm i pęknięcie wątroby. Ojciec wyjaśnił, że Zuzanna na 3 dni przed śmiercią uderzyła główką w łóżeczko i pozostałe ślady powstały zapewne, kiedy usiłował przywrócić ją do życia za pomocą sztucznego oddychania. Ojciec został uwolniony od winy, W 10 miesięcy później zdarzył się drugi zgon w tej samej rodzinie: w wieku 5 tygodni zmarł Michał, który byłby młodszym bratem Zuzanny, gdyby oboje żyli. (Michał został poczęty w kilka dni po śmierci Zuzanny). W czasie badania znaleziono u niego 19 śladów skaleczeń i pęknięcie wątroby. Tym razem ojciec powiedział, że dziecko przypadkowo spadło mu na kolano, ale w tej sprawie doszło już do normalnego procesu. 19 stycznia 1965 r. Laurence Michael Dean, lat 19, został skazany przez sąd Old Bailey za oba morderstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *