FSH

FSH powoduje wytwarzanie estrogenu przez pęcherzyki Graata. W miarę zwiększania się ilości FSH w jajnikach pęcherzyki Graafa produkują coraz więcej estrogenu i przesuwają się do powierzchni jajnika. Jeden z nich osiąga powierzchnię, wywiera nacisk na zewnętrzną powłokę jajnika tworząc pęcherzyk.

Gdy ilość estrogenu jest jui wystarczająca, przysadka mózgowa zwalnia jego produkcję i zaczyna wytwarzać LH. Przedostaje się on do jajnika, powoduje pęknięcie jednego z pęcherzyków I dojrzałe jajeczko wydostaje się na zewnątrz.

Podczas dojrzewania przysadka mózgowa każdej dziewczyny wytwarza coraz więcej FSH, co z kolei pociąga za sobą wytwarzanie estrogenu przez jajniki. Hormon ten przez krew dostaje się do różnych części ciała i stymuluje zmiany, które tam zachodzą. Dostaje się na przykład do piersi i powoduje rozwój przewodów mlecznych oraz tkanki tłuszczowej tak, że piersi powiększają się i zaczynają odstawać. To samo dotyczy bioder, ud i pośladków – estrogen powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej w tych okolicach, czego efektem są zaokrąglone kobiece kształty. Estrogen wywołuje też porost włosów łonowych i włosów na ciele.

Rozwijając się i wytwarzając coraz więcej estrogenu, pęcherzyki Graafa zbliżają się do powierzchni jajnika. Gdy już się tam dostaną, napierają na zewnętrzną warstwę jajników, tworząc małe pęcherzyki.

Gdy organizm dziewczyny wytworzy wystarczającą ilość estrogenu, przysadka mózgowa zwalnia na pewien czas produkowanie FSH i zaczyna wytwarzać inny hormon – hormon luteinizujący o skrócie LH. Przedostaje się on do jajników i sprawia, że jeden z pęcherzyków Graafa pęka i dojrzałe jajeczko wystrzela z jajnika. Ten proces nosi nazwę owulacji (patrz rys. 23).

Niektóre dziewczęta odczuwają lekkie kłucie, a nawet tępy lub silny ból owulacyjny, ale większość kobiet nie ma tych objawów. Niektóre dziewczynki przechodzą pierwszą owulację już w wieku ośmiu lat, inne dopiero w szesnastym roku życia lub nawet później. Po owulacji frędzlowate końcówki jajowodów wychwytują jajeczko i wciągają je do środka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *