Galimatias dziedziczności

Mutacje, które umożliwiły ewolucję i które pozwoliły na różny od małp rozwój człowieka, nie zdarzały się według z góry ustalonego planu, stąd też dziedziczność nie przedstawia się nam w postaci uporządkowanego systemu, a raczej jako bezładne zbiorowisko oddziałujących wzajemnie na siebie czynników genetycznych, prowadzących do powstania określonych istot ludzkich za pomocą wspomnianego kodu. Znajomość genów ludzkich jest dość skąpa, tak ze względu na’ niemożność rozmnażania doświadczalnego ludzi, jak i z powodu braku informacji o minionych pokoleniach, i mimo postępów wiedzy w przyszłości układ genetyczny będzie zawsze przedstawiał się nam w postaci dosyć zagmatwanej. Weźmy oko jako przykład: dość niewiele na ten temat wiadomo, wiadomo za to z pewnością, że nikt nie odkryje pojedynczego genu dla oka, gdyż jest ono zbyt dużym i zbyt skomplikowanym organem dla tak prostego rozwiązania. W utworzeniu oka biorą zapewne udział setki genów, a każdy z nich wywiera swój wpływ łub ulega dominacji innego, każdy jest rezultatem wszystkich lat ewolucji, minionych od czasu, kiedy to pierwsze sfery światłoczułe przekształciły się w poprzedników oka człowieka.

Z genetycznego punktu widzenia lepiej poznane są cechy uboczne, jak barwa oczu i albinizm, niż właściwości zasadnicze człowieka. Do dobrze opracowanych naukowo cech dominujących (recesywne w nawiasach) należą:

Oczy piwne (niebieskie): skóra zawierająca barwnik (albinizm): nos zakrzywiony (prosty): czarna skóra (biała): kręcone włosy (proste): ciemne włosy (jasne): włosy nie rude (rude): krótkowzroczność i dalekowzroczność (wzrok normalny): wczesne łysienie – tylko mężczyźni (normalne włosy): wolne płatki uszu (przyrośnięte płatki): długie rzęsy (krótkie): duże oczy (małe): achondroplazja (normalna budowa): grupy krwi A, B i AB (grupa O): więcej niż 5 palców u dłoni lub stóp (normalne dłonie i stopy): zrośnięte palce dłoni lub stóp (palce normalne): bardzo krótkie palce (normalne).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *