Jajniki

Jajniki również rosną w okresie dojrzewania. Jednak oprócz tego zachodzi w nich znacznie istotniejsza zmiana: to właśnie wtedy zaczynają wytwarzać pierwsze dojrzałe jajeczka.Inaczej niż mężczyzna, którego jądra produkują ciągle nowe plemniki, kobieta rodzi się już ze wszystkimi jajeczkami, jakie kiedykolwiek będzie miała. Są ich setki tysięcy, ale tylko osiemset lub dziewięćset osiągnie pełną dojrzałość.

Proces dojrzewania jajeczek zaczyna się w mózgu. Gdy dziewczyna ma mniej więcej osiem lat, organ jej mózgu, zwany przysadką mózgową, zaczyna wysyłać substancje, które nazywamy hormonami. Są one wytwarzane w jednej części ciała, a następnie przemieszczają się do innej. Działają na dany organ powodując, że rozwija się on i zachowuje w określony sposób. Nasz organizm wytwarza setki rodzajów hormonów. Zajmiemy się wyłącznie tymi, które biorą udział w procesach dojrzewania i rozmnażania.

Jednym z hormonów wytwarzanych przez przysadkę w czasie dojrzewania jest hormon folikulostymuli- ny, dalej oznaczany skrótem FSH. Podczas dojrzewania FSH przedostaje się poprzez krew głęboko do jajników, aż do miejsca, gdzie znajduje się małe jajeczko. Każde jajeczko jest otoczone cienką powłoką zwaną pęcherzykiem Graafa (inaczej pęcherzykiem jajnikowym). FSH przyspiesza rozwój pęcherzyka i jajeczka.

Gdy dziewczyna zaczyna dojrzewać, jej przysadka mózgowa wytwarza FSH. FSH przedostaje się do jajników i sprawia. Ze pęcherzyki Graafa zaczynają produkować estrogen. Estrogen wytwarzany przez jajniki rozchodzi się po całym organizmie i powoduje wiele zmian, takich jak powiększenie piersi, pojawienie się owłosienia łonowego oraz tkanki tłuszczowej na biodrach. Sprawia również, że pęcherzyk Graafa produkuje nowy hormon – estrogen (patrz rys, 22).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *