Jajowody i macica

Jajowody, przez które jajeczko przedostaje się do macicy, podczas pokwitania wydłużają się i poszerza- ją. Ale nawet u dorosłej kobiety nie są grubsze niż nitka spaghetti. Jajowody osiągają długość do 8 centymetrów. Wewnątrz są pokryte drobnymi cienkimi włoskami zwanymi kosmkami, przyczepionymi do mięśni tworzących ścianki. Te mięśnie kurczą się i rozluźniają, wprawiając w ruch włoski. Właśnie ten ruch przesuwa dojrzałe jajeczko w stronę macicy.

Podobnie jak inne narządy rodne, również macica powiększa się podczas dojrzewania, lecz nawet u dorosłej kobiety jej rozmiar nie przekracza zaciśniętej pięści. Rysunek 25 ilustruje przybliżone rozmiary macicy i jajników u jedenastoletniej dziewczynki i u dorosłej kobiety. Przerysuj je, wytnij wzdłuż przerywanej linii, przyłóż do swojego ciała. Da ci to pojęcie o rozmiarach i umiejscowieniu tych organów oraz ich ewolucji w okresie dojrzewania.

Jak widziałyśmy na rysunku 19, macica zmienia nie tylko swój rozmiar, ale i ułożenie. U młodej dziewczyny macica znajduje się w pionowym niemal położeniu, ale z wiekiem pochyla się, przesuwając do pęcherza. Nie następuje to jednak u wszystkich kobiet. Niektóre maj ą tak zwane tyłozgięcie macicy, co znaczy, że pozostaje ona prawie w pionowym ułożeniu lub skierowana jest w inną stronę. Dawniej sądzono, że tyłozgięcie mogło utrudniać zajście w ciążę. Z tym łączono

U większości kobiet macica jest pochylona w stronę pęcherza. U niektórych kobiet ułożona jest w pozycji prawie pionowej. U innych Jest odchylona od pęcherza. też wszystkie bóle w krzyżu. Wykonywano nawet operacje mające na celu właściwe nachylenie macicy. Dziś jednak wiemy, że nie ma to nic wspólnego ani ze zdolnością do zachodzenia w ciążę, ani z żadnymi innymi problemami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *