Kiedy wystąpi pierwsza miesiączka? – kontynuacja

Prowadzenie karty zacznij od wypełnienia pierwszej rubryki, a potem co trzy miesiące wypełniaj kolejną (najlepiej przygotuj sobie od razu kilka zapasowych). Zacznij od zanotowania daty, swojej wagi i wzrostu. Jeżeli jeszcze nie zaczęłaś nagle i gwałtownie rosnąć, to na pewno wkrótce zaobserwujesz wyraźny przyrost wagi i wzrostu. Jeśli ten początek jest już za tobą, odnotujesz stopniowe zwiększanie się wzrostu i wagi.

W następnej rubryce, gdzie mamy fazy rozwoju owłosienia łonowego wpisz cyfrę 1,2,3,4, 5 w zależności od tego, w jakiej fazie aktualnie się znajdujesz. Jeśli już zapomniałaś, jak można określić tę fazę, wróć do rysunku 8. Cyfrę 1 napiszesz w przypadku, gdy nie masz jeszcze żadnych włosków. Jeśli zauważyłaś choć kilka, wstaw cyfrę 2. Jeżeli spostrzeżesz, że twoje owłosienie łonowe jest podobne do przedstawionego na rysunku ilustrującym fazę trzecią, określ swój etap jako trzeci. Dalej postępuj w ten sam sposób. Może też okazać się, że znajdujesz się pomiędzy określonymi fazami. Wtedy należy dokładnie zaznaczyć, między którymi fazami jesteś i wpisać tę informację do rubryki.

Następna rubryka to fazy rozwoju piersi. Przed wypełnieniem jej pomocne byłoby powtórne obejrzenie rysunku 11. Postępuj analogicznie do poprzedniego przypadku. Określ, na jakim etapie rozwoju są twoje piersi, i wpisz do rubryki. Jeśli się okaże, że znajdują się pomiędzy określonymi fazami, zaznacz to.

Jeśli zauważysz u siebie inne zmiany, na przykład owłosienie pod pachami, ciemne włosy na rękach i nogach, zwiększoną potliwość, pryszcze, zmieniony wygląd sromu itd., zanotuj to w rubryce: Pozostałe zmiany. Za każdym razem, gdy zauważysz u siebie jakąś zmianę, zanotuj ją, nawet jeśli nie minęły jeszcze trzy miesiące od ostatniego wypełniania karty. Oczywiście zaznacz pojawienie się pierwszej miesiączki! Przeanalizowanie w swojej karcie faz rozwoju piersi i włosów łonowych mogłoby ci pomóc w przybliżeniu przewidzieć, kiedy zaczniesz miesiączkować.

Lekarze zajmujący się tą dziedziną przebadali wiele dziewcząt znajdujących się w okresie dojrzewania, aby określić, w której fazie rozwoju piersi i owłosienia łonowego występuje pierwsza miesiączka. Wyniki ich badań przedstawiamy w poniższej tabeli:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *