Kiedy występuje pierwsza miesiqczka

Jak widzicie, znaczna większość dziewcząt (63 procenty) zaczyna miesiączkować będąc w czwartej fazie rozwoju piersi: 62 procenty dziewcząt rozpoczyna krwawienia miesięczne w czwartej fazie rozwoju owłosienia łonowego. A zatem jeśli twoja Karta dojrzewania wykaże, że przechodzisz właśnie czwarty etap roz woju piersi i owłosienia, wkrótce możesz spodziewać się swojej pierwszej miesiączki.

Z tabeli wynika też, że pewna część dziewcząt zaczyna miesiączkować również w fazie piątej (11 procent i 14 procent), oraz wcześniej, to jest w fazie trzeciej (26 i 19 procent). Zwróćcie uwagę, że żadna z badanych dziewcząt nie zaczęła swojej pierwszej miesiączki w pierwszej fazie rozwoju piersi czy owłosienia łonowego. Jeśli jesteś właśnie na tym etapie, możesz jeszcze nie zaprzątać sobie głowy tymi sprawami.

Rozwój owłosienia łonowego i piersi nie zawsze przebiega w tym samym tempie. Możesz więc zaobserwować, że jesteś w jakiejś fazie rozwoju piersi i w zupełnie innej fazie rozwoju owłosienia łonowego. Na przykład jedna z dziewcząt z mojej klasy dostała pierwszy okres będąc w czwartej fazie rozwoju piersi i w trzeciej fazie rozwoju owłosienia łonowego.

Następne pytanie najczęściej pojawiające się na moich lekcjach to: „ Jak długo trwają poszczególne fazy?” Jak to zwykle bywa, trudno udzielić precyzyjnej odpowiedzi na takie pytanie. Możemy jednak prześledzić, jak to bywa u większości dziewcząt.

Jak widać, u większości dziewcząt drugi etap rozwoju piersi trwa mniej więcej jedenaście miesięcy. Innymi słowy, przejście od początku fazy drugiej do początku fazy trzeciej trwa dwanaście miesięcy. Tylko w przypadku bardzo niewielkiej grupy dziewcząt (5 procent) będzie to trwało krócej.

Z powyższych badań wynika również, że czas trwania trzeciego etapu w rozwoju biustu wynosi około jedenastu miesięcy, ale zdarza się, że niektóre dziewczęta przechodzą przez ten okres w ciągu jednego miesiąca, a u innych wydłuża się do dwudziestu sześciu. Dla 95 procent dziewcząt będzie to czas między jednym a dwudziestoma sześcioma miesiącami. Dla większości -jedenaście miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *