Kościec noworodka

W czasie porodu kości czaszki są miękkie i główka często ukazuje się zniekształcona, ale zniekształcenie wyrównuje się zazwyczaj w ciągu kilku dni. Czaszka pozostaje jednak nadal miękka i może nadal ulegać odkształceniu pod wpływem samego ciężaru głowy, kiedy spoczywa na posłaniu. Spłaszczone czaszki trzy- czy czteromiesięcznych dzieci wyrównują się same bez żadnej interwencji i w pierwszym roku życia stają się symetryczne (z wyjątkiem dzieci, u których asymetria głowy jest dziedziczna).

Z sześciu ciemiączek obecnych przy urodzeniu, przednie rzuca się najbardziej w oczy i najdłużej się utrzymuje, tylne znajduje się również w linii środkowej nieco ku tyłowi od wierzchołka czaszki, dwa dalsze znajdują się po bokach, mniej więcej w okolicy skroniowej i wreszcie ostatnie dwa jeszcze nieco niżej i bardziej ku tyłowi. Ciemiączko przednie, którego widoczne tętnienie pogłębia wrażenie delikatności i wrażliwości noworodka, powiększa się jeszcze w ciągu pierwszych dwu miesięcy po urodzeniu, później stopniowo zmniejsza się i zamyka. Według pewnego zestawienia obejmującego 1 677 dzieci, może to nastąpić zarówno w 4. jak i w 26. miesiącu życia, a więc czas ten jest bardzo zmienny.

Dużym zmianom ulegają proporcje szkieletu. Po urodzeniu szyja jest krótka, barki wysoko ustawione, klatka piersiowa okrągła, a później, zwłaszcza pomiędzy trzecim a dziesiątym rokiem życia, równocześnie z wydłużeniem się szyi obniżają się barki, klatka piersiowa ulega poszerzeniu i spłaszczeniu, przy czym żebra układają się bardziej skośnie ku dołowi. Rączki przyjmują prędzej normalny wygląd niż nóżki. E. E. Price pisał, że „pobieżna obserwacja postawy normalnych dzieci nie pozwala uważać prostych nóg za typowe”. Wśród trzylatków kolana koślawe, iksowate i szpotawe, czyli w kształcie litery O, są częste: u jednej trzeciej dzieci w tym wieku stwierdzić można pomiędzy kostkami wewnętrznymi odstęp 5 cm lub więcej, kiedy stoją wyprostowane z kolanami razem, u wielu dzieci krzywe nogi szpotawe znikają dopiero w wieku 4 lub 5 lat. Płaskostopie jest normalną rzeczą w dzieciństwie, podobnie jak i stopy szpotawe. Podobnie jak w przypadku spłaszczonych czaszek, tak i tutaj można sią dziwić, w jak dużym stopniu normalne dziecko może być pozornie zniekształcone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *