Moda na piersi

Całe to zainteresowanie tym organem nie jest oczywiście przypadkowe, nie był też przypadkiem raban, jaki został wywołany propozycją toplesu przez twórców mody w 1964 r. i łatwo było przewidzieć, że ta moda się nie przyjmie. Jak pisał dr C. B, Goodhart z Caius College, Cambridge, piersi są istotną częścią biologicznego ekwipunku kobiety do zalotów. ,,Decydowanie o tym, w jakim okresie zalotów można ich użyć z najlepszym skutkiem, jest nie tyle sprawą moralności, co taktyki”.

W bardzo wielu społeczeństwach mężczyźni zajmują się piersiami kobiety zarówno przed, jak i w czasie stosunku, ale niewiele społeczeństw upiera się, jak świat zachodni, przy ich ukrywaniu. Jeśli gdziekolwiek na świecie nosi się jakąś odzież, zawsze ukryte są części rodne, piersi nie zawsze. Według słów C. S. Forda i F. A’. Beacha ,,goła pierś nie stoi zazwyczaj w sprzeczności z wyobrażeniami o skromności kobiecej”. Autorzy zestawili także różne upodobania co do kształtów piersi. Wśród dziewięciu z badanych społeczności najbardziej pożądane były duże piersi, u dwu innych sterczące i półkoliste, u dwu (we wschodniej Afryce) długie i obwisłe.

Nauka nie znalazła jak dotąd wytłumaczenia, dlaczego obwódki brodawek sutkowych są ciemne i uwypuklone. Zawierają one gruczoły (Montgoraery’ego, od nazwiska irlandzkie- cjo położnika z ubiegłego stulecia), które wydzielają substancją tłuszczową, chroniącą brodawki przed uszkodzeniem przez niemowlę, nie wytłumaczona jest jednak ich rzucająca się w oczy widoczność wśród ludów o jasnej skórze. Niektórzy podają, że niemowlętom posiadającym kiepski wzrok w początkowym okresie życia potrzebna jest taka pomoc w celu łatwiejszego odnalezienia niezbędnej do życia brodawki. Brodawki istotnie ciemnieją w czasie ciąży, ale dzieci czarnych matek, a także białe dzieci w ciemności odnajdują je równie łatwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *