Noworodek nie może powstrzymać senności

Zaraz po urodzeniu mózgi i układ nerwowy tworzą 1lu> całkowitej wagi ciała, w 5 roku ‘/so, a w wieku dojrzałym ‘/so. Oczywiście, żadne metody nauczania, zmuszania czy powtarzania jakiejś skomplikowanej czynności nie mogą doprowadzić do przyswojenia jej przez dziecko, dopóki nie rozwinie się potrzebny mechanizm nerwowy.

Sen jest ściślej związany z mózgiem niż z jakimkolwiek innym organem i różnie się przedstawia u różnych dzieci. Doktor Arnold Gesell, ekspert w sprawach rozwoju dzieci przedszkolnych, uważa, że uregulowanie snu u dziecka może być sprawą bardzo łatwą lub nadzwyczaj trudną. Niełatwo jest ustalić ilość snu uważaną za wystarczającą… przez dziecko, obserwacja 783 dzieci w wieku 2,5 roku w stanie Minnesota ustaliła średnią ilość snu na 12,9 godzin, z rozpiętością od 8 do 17 godz. Wiele dzieci nie potrzebuje więcej snu niż dorosły, wiele potrafi powracać do przytomności w jednej chwili, zupełnie inaczej niż dorośli. Z obezwładnionego zmęczeniem strzępu ciała po trzydziestu minutach snu dziecko potrafi zerwać się jak sprężyna, gotowe do następnych godzin zabawy – jeśli jego poprzedni partnerzy mają jeszcze dosyć siły.

Noworodek nie może powstrzymać senności, u dziecka rocznego można jej zapobiec. Przed zaśnięciem dzieci w wieku 9 do 21 miesięcy uderzają główką, potrząsają łóżeczkiem lub ssą palec. U dziecka dwu- lub trzyletniego obudzenie często powoduje płacz. Chłopcy są bardziej niespokojni podczas snu niż dziewczęta.

Kościec. Początkowo składa się on, podobnie jak ciemiączko w czaszce noworodka, z tkanki łącznej, później zamienia się w chrząstkę i wreszcie w kość, a proces ten kończy się w wieku 25 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *