Objawy przedmiesiączkowe

Zdarza się, że niektóre kobiety odczuwają zespół napięcia przedmiesiączkowego na 7, a nawet 10 dni przed menstruacją. Nie ma pewności co do przyczyn jego powstawania. Niektórzy uważają, że jest spowodowany niedoborem witamin oraz pewnych składników odżywczych. Są lekarze, którzy twierdzą, że wywołuje go nierównowaga hormonalna.

Łagodne formy objawów przedmiesiączkowych są powszechne, odczuwa je w różnych okresach życia 40 procent kobiet. Jeśli masz łagodne objawy, zaleca się wyeliminowanie z jadłospisu cukru, czekolady i kawy, a włączenie produktów bogatych w witaminę Be oraz magnez (zielone warzywa, pełne ziarna, orzechy, nasiona). Wskazane jest też zażywanie zestawu witamin zawierających witaminę B compleks. Niektórzy lekarze stosują kurację hormonalną, ale wielu specjalistów jest do niej nastawionych bardzo sceptycznie.

Jeśli wydaje ci się, że występują u ciebie objawy napięcia przedmiesiączkowego, powinnaś zasięgnąć porady lekarza. Po zajściu w ciążę kobieta przestaje miesiączkować na dziewięć miesięcy, to znaczy na cały okres ciąży. Po porodzie menstruacja może wystąpić już po miesiącu lub dopiero po kilku. Kobieta nie miesiączkuje także podczas menopauzy. Jednak ciąża, poród oraz meno- pauza nie są jedynymi przyczynami braku okresu. Jak stwierdziłyśmy już wcześniej, całkiem normalne jest, że u dziewcząt, które dopiero zaczęły miesiączkować, nie wystąpi jedna lub dwie miesiączki. Nawet jeśli menstruacje były regularne przez kilka lat, to może się zdarzyć, że nie będzie jednej lub więcej. Jest to całkiem normalne i nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak nie współżyłaś, a okres nie występuje przez trzy kolejne miesiące, to lepiej udać się do lekarza. Brak trzech miesiączek z rzędu nie musi oznaczać jakiegoś schorzenia. Nie wszystkie kobiety miesiączkują regularnie co 21 lub 35 dni, a są też takie, które mają okres tylko raz lub dwa razy do roku. Po prostu taki jest rytm funkcjonowania ich organizmu. Czasami jednak brak trzech kolejnych miesiączek może być oznaką jakiejś anomalii. Jeśli więc nie miałaś miesiączki przez trzy miesiące z rzędu, idź do lekarza. Natomiast jeśli współżyłaś i nie masz okresu, udaj się do lekarza natychmiast. Może to być znak, że jesteś w ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *