Obrzezanie

Rysunek 1 w rozdziale pierwszym przedstawia zewnętrzne narządy płciowe mężczyzny. Przypomnij sobie nazwy poszczególnych części. Na rysunku tym widzimy członek po obrzezaniu. Obrzezanie polega na operacyjnym usunięciu części napletka pokrywającego żołądź. Dokonuje się tego na ogół wkrótce po narodzinach chłopca, ale z powodzeniem może być mu poddany i starszy chłopiec. Jeżeli członek nie został obrzezany, żołądź jest pokryta nap- letkiem. Jak widać na rysunku 36, żołądź można łatwo odsłonić ściągając napletek.

Obrzezania dokonuje się ze względów religijnych. Żydzi i muzułmanie obrzezywali swoich synów, gdyż sądzono, że zabieg ten chroni przed różnymi infekcjami oraz przed rakiem prącia. Dzisiaj wiemy, że obrzezanie nie ma nic wspólnego z prawdopodobieństwem zachorowania na raka prącia. Poza tym rak członka to niezmiernie rzadka choroba. Wszelkich infekcji i chorób łatwo unikniemy, jeśli miejsce pod napletkiem będzie regularnie i porządnie myte. Obecnie rodzice zastanawiają się, czy warto przeprowadzać ten zabieg swoim nowo narodzonym dzieciom. Po usunięciu części napletka członek pod względem wyglądu i funkcjonowania niczym nie różni się od członka nie obrzezanego.

Członek jest zbudowany z gąbczastej tkanki. W środku znajduje się cewka moczowa, cienki kanał idący wzdłuż członka. Chłopcy właśnie tą drogą oddają mocz. Tędy również podczas wytrysku wypływa sperma. Przy pęcherzu znajduje się zastawka, uniemożliwiająca jednoczesne wydobywanie się obu cieczy. Poniżej penisa znajduje się worek mosznowy, zawierający dwa jądra. Są one bardzo dobrze unerwione i dlatego każdy najmniejszy nawet uraz jest bardzo bolesny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *