Odbieranie sobie życia

Można się często spotkać z twierdzeniem, że wady techniczne powodujące wypadki samochodowe są w istocie usiłowaniami morderstwa. Można się zastanawiać, ile spośród innych wypadków samochodowych jest w rzeczywistości zamachami samobójczymi. Amerykanie wymyślili nawet dla nich nowe określenie – autocides.

Odbieranie sobie życia zdarza się najczęściej w okresach dużego bezrobocia, w okresach pokoju, na wiosnę lub w Jecie i raczej po południu niż rano. W czasie obu wojen światowych, w rok lub dwa po rozpoczęciu działań liczby samobójstw spadały. Dane z Australii są nieco bardziej kapryśne, gdyż nie odpowiadają zbyt dokładnie szczytom wiosennym północnej półkuli. W strefach miejskich samobójstwa są częstsze niż na wsi. Najgorsze 3 strefy Londynu to – w podanej kolejności – Chelsea, Holborn i Hampstead, w USA – San Francisco. Specjaliści i ludzie na kierowniczych stanowiskach częściej odbierają sobie życie niż pracownicy słabo lub nie- kwalifikowani.

Samobójstwo jest rzadkie wśród dzieci, jest niewykluczonym ryzykiem wieku dojrzewania, nieproporcjonalnie dużym problemem na uniwersytetach i wzrastającym w miarę zbliżania się ku starości. W Stanach Zjednoczonych jako przyczyna śmierci znajduje się na dziesiątym miejscu, wśród nastolatków na czwartym. Amerykańscy Murzyni rzadziej odbierają sobie życie niż biali Amerykanie, godnym uwagi jest fakt utrzymywania się wskaźnika samobójstw w USA na jednakowym poziomie od r. 1900, wynoszącego 10 na 100 000 ludności rocznie. Aktualny brytyjski wskaźnik wynosi około 11 na 100 000. Ważny jest stan cywilny: proporcja ofiar samobójstw najniższa jest wśród żonatych, wyższa u samotnych, jeszcze wyższa wśród owdowiałych, a najwyższa wśród rozwiedzionych. Mniej więcej jeden lekarz na pięćdziesięciu pozbawia się życia, a każdy brytyjski lekarz domowy ma wśród zarejestrowanych u siebie pacjentów 10 do 20 osób, które w jakimś okresie życia będą usiłowały popełnić samobójstwo. Jak stwierdza dr Norman L. Farberow, dyrektor Ośrodka Zapobiegania Samobójstwom w Los Angeles, lekarz „znajduje się w wyjątkowej sytuacji, jeśli chodzi o skuteczne zapobieganie samobójstwom… gdyż 50fl/o wszystkich ofiar samobójstw odwiedza lekarza w ciągu ostatniego miesiąca życia”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *