Odruch Moro i odruch chwytny

Szybkość rozwoju. Rozwój fizyczny dziecka jest oszałamiającym zbiorem osiągnięć. Każdy z etapów może się rodzicom wydawać wiecznością, bezustannym gaworzeniem, wiecznym powtarzaniem ma-ma, niekończącymi się i beznadziejnymi usiłowaniami raczkowania, wstawania, wlewania zawartości łyżki do ust zamiast na siebie, jednym słowem – usiłowaniem osiągnięcia niemożliwości. Dzieciństwo wydaje się trwać bez końca – mimo to każdy etap trwa zaledwie chwilę, chociaż jest czasem stałych przemian – trwa aż osiemnaście lat. Celem jest dojrzała istota ludzka, której dojrzałość płciowa osiągnięta zostaje, nie wiadomo dlaczego, po upływie 3/s czasu potrzebnego do zakończenia rozwoju.

W chwili urodzenia dziecko reprezentuje 3,4 kg możliwości, ale bardzo niewiele umiejętności. Potrafi ssać, połykać, ślinić, płakać, wąchać, wyczuwać smak i słyszeć. Może także ziewać, mieć czkawkę, kichać, kaszlać i przeciągać się. Kiedy leży twarzą ku dołowi, podciąga kolana pod brzuch, kiedy się je trzyma za nogi, głowa zwisa ku dołowi. Ma jeszcze bardzo długą drogę przed sobą, choć przekroczyło Vi wzrostu dorosłego. Jest także zbiorowiskiem odruchów, z których wiele jest świadectwem jego ewolucyjnej przeszłości i bardzo szybko przemija.

Odruch Moro – wywoływany przez nagłą zmianę położenia ciała. Dziecko nagle rozkłada rączki z otwartymi dłońmi, a potem składa je z powrotem, jakby coś obejmując. Po 2 miesiącach trudniej wywołać ten odruch.

Odruch chwytny. Podrażnienie dłoni powoduje zamykanie i chwytanie. Przez 2 miesiące chwyt ten jest tak silny, że można w ten sposób podnieść całe dziecko. Stopa nie może chwytać, ale podobny refleks istnieje i w stopie. Zanika on po dwu miesiącach (zawsze go dość trudno wywołać), a potem, kiedy drażni się podeszwę – palce odchylają się ku stronie grzbietowej i oddalają się od siebie. Ten tak zwany odruch Babińskiego zanika u normalnych dzieci około drugiego roku życia i zostaje zastąpiony przez zgięcie palców w kierunku podeszwy. (Jeśli odruch Babińskiego nie ustępuje, jest to wskazówką przemawiającą za jakimś uszkodzeniem układu nerwowego.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *