Okres pokwitania – kontynuacja

Dziewczyna osiemnastoletnia nie posiada już dziecięcego głosu, jaki miała przed dojrzewaniem, jednak związana z tym okresem zmiana głosu jest u chłopców wyraźniejsza. Szybki wzrost krtani przypada u chłopców mniej więcej w okresie zakończenia wzrostu członka. Trwa to zazwyczaj kilka lat i odbywa się stopniowo, niekiedy podczas wzrostu krtani dochodzi do załamywania się głosu i mowa chłopców staje się chrapliwa. Choć dźwięki takie nie są miłe dla ucha, nie są objawem jakiegoś uszkodzenia: po prostu mięśnie nie panują w pełni nad rozwijającą się krtanią. Pokwitanie nie jest bez wpływu na sutki męskie: obwódka otaczająca właściwy sutek może ściemnieć i ulec poszerzeniu, u około Vs chłopców tworzy się pod nią zgrubienie tkanek, zanikające w późniejszym okresie młodości.

Ku rozpaczy prawie wszystkich dorastających jest to poza tym okres nadzwyczajnej podatności na zmiany skórne, za nierozłącznie związany ze zmianami płciowymi u dojrzewających uważa się trądzik – pewien typ wyprysków na skórze. Eunuchowie cierpią na trądzik tylko wtedy, kiedy podaje się im hormony płciowe, wstrzymanie leczenia hormonalnego likwiduje wypryski. W okresie dorastania często dochodzi z jakiegoś powodu do zatkania gruczołów potowych, a później do ich zakażenia wtórnego – stąd trądzik. Ze względu na bardzo częste występowanie tych zaburzeń uważa się je raczej za fizjologiczne niż patologiczne, bardziej za stan normalny niż za chorobę.

Chociaż możliwy do stwierdzenia początek okresu dojrzewania u chłopca w postaci powiększenia się jąder przypada w wieku około dwunastu lat, czasem nawet w wieku lat dziesięciu, to produkcja dojrzałych plemników zaczyna się dopiero pomiędzy czternastym a szesnastym rokiem. Mimo to chłopiec, podobnie jak i dziewczyna, osiąga dojrzałość płciową na długo przed dojrzałością psychiczną i fizjologiczną całego ustroju. Ten jeden fakt ma ogromne znaczenie i wielki wpływ na społeczność ludzką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *