Owłosienie ciała

Podczas dojrzewania u chłopców, podobnie jak u dziewcząt, pojawia się owłosienie łonowe. Na początku widać tylko kilka skręconych włosków, ale później jest ich coraz więcej, stają się gęstsze, mocniej skręcone i ciemniejsze. Owłosienie łonowe zaczyna rosnąć wokół podstawy członka, następnie na mosznie, a w miarę dorastania włosy zarastają podbrzusze aż do pępka. Później pojawiają się wokół odbytu i na udach.

Owłosienie łonowe występuje dopiero wtedy, gdy zacznają się rozwijać jądra. Owłosienie pod pachami pojawia się na ogół w rok po owłosieniu łonowym. Może jednak pojawić się wcześniej, nawet przed wystąpieniem owłosienia łonowego.

Kiedy chłopiec wkracza w okres dojrzewania, pojawia się zarost na twarzy. Najpierw ukazują się włoski w kącikach górnej wargi. W tym samym czasie mogą wystąpić bokobrody. Włosy stopniowo zaczynają rosnąć także na policzkach i na środku, pod dolną wargą. Na koniec rosną na brodzie. Owłosienie na brodzie pojawia się dopiero wtedy, gdy jądra są już w pełni rozwinięte. U większości chłopców zarost pojawia się między czternastym a osiemnastym rokiem życia, ale może to wystąpić także wcześniej lub później.

Włosy na rękach i nogach ciemnieją i stają się grubsze. U niektórych pojawia się także owłosienie na torsie i na plecach. U jednych jest ono bardzo obfite, u innych bardzo skąpe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *