Pamięć krótkotrwała

Wykrycie podstawy chemicznej jest zaledwie połową (lub mniej) problemu. Pamięć złożona jest z trzech składników: spostrzeżenia, zachowania i przypomnienia. Każdy spostrzega więcej, niż może zachować i zachowuje więcej, niż może sobie przypomnieć. Gdyby uznać RNA za czynnik chemiczny zmieniający swój wzór cząsteczkowy w czasie spostrzegania i stający się kartą w kartotece pamięci, to fakt ten nie wyjaśnia ani sposobu przechowania karty, ani sposobu użycia (przypomnienie). Jaki układ wykonuje te czynności?

Oprócz tego istnieje pamięć krótkotrwała – spojrzenie na numer przy wykręcaniu tarczy telefonicznej i zapomnienie go, a także pamięć długotrwała. Czy różnią się one od siebie, czy są tylko dwoma aspektami tego samego zjawiska? Trzeba podkreślić, że kłopoty z pamięcią u starszych osób polegają głównie na trudnościach w przypomnieniu sobie i że retencja krótkotrwała praktycznie nie ulega upośledzeniu z wiekiem.

Nie wiadomo, dlaczego ludzie od dawna uważają poziom inteligencji za coś niezmiennego, zależnego od szczęśliwej gwiazdy genetycznej, o wiele trudniej godzą się ze zmiennością pamięci i skłonność do zapominania przypisują własnej winie. Dowodzą tego niezliczone kursy mające na celu poprawę pamięci. Jeśli sądzić na podstawie bardzo szybkiego rozwoju badań nad pamięcią, to podobne poglądy mogą być uzasadnione – na pamięć można wpływać znacznie łatwiej niż na inteligencję jako całość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *