Pięć etapów rozwoju narządów płciowych

Podczas dojrzewania zmienia się wygląd członka i woreczka mosznowego. W dzieciństwie moszna jest przyciągnięta mocno do ciała. W miarę upływu czasu staje się mniej napięta i obwisła. Gdy mężczyzna lub chłopiec jest zmarznięty, przestraszony lub podniecony, na pewien czas worek może się lekko skurczyć i przywrzeć bliżej ciała. W okresie dojrzewania te dwa organy powiększają się i pojawia się wokół nich owłosienie.

Rozwój męskich narządów płciowych, tak jak żeńskich, lekarze podzielili na pięć etapów (patrz rys. 37). Etap pierwszy. Trwa od urodzenia aż do etapu drugiego. Członek, moszna i jądra niewiele się zmieniają. Jedyną zauważalną zmianą jest nieznaczne ich powiększenie.

Etap drugi. Jądra powiększają się i zaczynają lekko zwisać. Jedno z nich znajdzie się trochę wyżej od drugiego. Skóra moszny ciemnieje i marszczy się, a członek staje się szerszy. Etap trzeci. Członek wydłuża się i poszerza. Jądra ciągle, stopniowo powiększają się i ciemnieją.

Etap czwarty. Członek staje się jeszcze dłuższy i szerszy. Jądra także powiększają się, moszna może jeszcze ściemnieć. Etap piąty. To etap dorosły. Członek i jądra są już w pełni rozwinięte.

Męskie genitalia mogą się zacząć rozwijać już w dziewiątym roku życia, a najpóźniej ten proces zaczyna się w wieku piętnastu lat. Najczęściej chłopcy zaczynają dojrzewać między jedenastym a dwunastym rokiem życia. Ale oczywiście nie ma tu sztywnych reguł. Przejście od etapu drugiego do piątego trwa na ogół od trzech do czterech lat. Może się jednak zdarzyć,

Sf etap 2 narządów płciowych że będzie trwało krócej niż dwa lata lub dłużej niż pięć. Moment rozpoczęcia tego procesu nie ma żadnego wpływu na czas jego trwania. Niekiedy ci, co zaczęli wcześnie dojrzewać rozwijają się szybko, a nieraz wolno. Podobnie jak ci, którzy zaczęli się późno rozwijać – dojrzewają dłużej lub krócej.

Moment rozpoczęcia dojrzewania nie ma także żadnego wpływu na rozmiar członka. Podobnie jak u kobiet wielkość piersi nie ma nic wspólnego z ich kobiecością, tak samo u mężczyzn rozmiar penisa nie decyduje o męskości lub jej braku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *