Podpaski higieniczne

Miesiączka może wystąpić w każdym czasie, w dzień i w nocy, w domu, w szkole, gdziekolwiek. Bez względu jednak na to, kiedy i gdzie ona się zacznie, trzeba coś zrobić z wypływającą krwią. W przeszłości kobiety używały wszystkiego, począwszy od trawy, a skończywszy na miękkich tkaninach i gąbkach. Obecnie jest tak ogromny wybór środków higienicznych, że nie wiadomo, na który się zdecydować. Możesz spytać się mamy, czego ona używa. Najlepiej sama wypróbuj różne produkty i później wybierz ten, który najbardziej ci odpowiada.

Podpaski różnią się rozmiarami i grubością. Zrobione są z miękkiej bawełny. Większość ma warstwę celofanu, który zapobiega przesiąknięciu krwi przez bawełnę i pobrudzeniu ubrania (patrz lys. 29).

Niektóre podpaski można przymocować do specjalnego paska, noszonego wokół bioder. Do innych nie potrzeba ani pasków, ani agrafek. Mają pasek z klejem na zewnętrznej stronie, pokryty paskiem papieru. Ściąga się papier i przyczepia podpaskę do majtek. Klej przytrzymuje podpaskę na miejscu.

W przypadku obfitego krwawienia należy użyć grubszych podpasek, przynajmniej w te dni, gdy krwi jest najwięcej. Jeśli krwawienie nie jest zbyt intensywne, cienkie podpaski wystarczą. Są też specjalne, bardzo cienkie podpaski (mini), których używa się w ostatnich dniach miesiączki, kiedy wysącza się minimalna ilość krwi.

Gdy po raz pierwszy założysz podpaskę, zwłaszcza tę grubszą, możesz się czuć nieswojo. Wydaje ci się, że na pewno wszyscy widzą, iż ją nosisz. Tak wcale nie jest. Jeśli nie wierzysz, spójrz w lustro.

Podpaski trzeba zmieniać co trzy, cztery godziny. Na pewno wtedy nie dojdzie do poplamienia ubrania. Jest jeszcze jeden powód, dla którego należy robić to dosyć często. Krew menstruacyjna sama w sobie jest czysta i bezzapachowa. Po zetknięciu się z bakteriami znajdującymi się w pochwie i w powietrzu zaczyna wytwarzać nieprzyjemny zapach. Bakterie rozwijają się wtedy bardzo szybko. Częsta zmiana podpasek zapobiegnie temu.

Zużyte podpaski należy wyrzucać do śmieci. Nie wolno wrzucać ich do sedesu, gdyż mogą zapchać rury. W toaletach publicznych znajdują się kosze przeznaczone na ten cel. Jeśli ich nie ma, zawiń podpaskę w papier toaletowy i wyrzuć do kosza na śmieci. Zawijanie zużytej podpaski w papier toaletowy zapobiega wydzielaniu się nieprzyjemnego zapachu. Możesz w ten sposób postępować zawsze, nawet w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *