Politelia (sutki nadliczbowe) cz. II

Jako ciekawostki można przytoczyć, że koty mają cztery sutki po każdej stronie, ale nie wszystkie są czynne równocześnie, często wydzielają tylko pierwsze dwie pary, a pozostałe są nieczynne. Nietoperze, które wiszą głową ku dołowi, mają jedną parę sutków na klatce piersiowej i oprócz tego drugą, zwaną wymionami łonowymi, która nie wydziela pokarmu i służy tylko do łatwiejszego przyczepienia się młodych. Wieloryby mają jedną parę, każdy sutek może mieć 1,80 m szerokości i 30 cm grubości w czasie karmienia. U wieloryba, podobnie jak u różnych gryzoni, a także i u kreta, brodawki mogą znajdować się daleko od gruczołów.

Z wyjątkiem stekowców (jak dziobak) wszystkie ssaki mają brodawki (np. człowiek) lub wymiona (np. krowy). U stekowców wytwarzane mleko po prostu wypływa przez rozszerzone pory na powierzchnię, a młode zlizują je z owłosionego ciała. Coypu, gryzoń wodny, który tak się rozmnożył we wschodniej Anglii, ma układ boczny sutków, kiedy matka płynie, młode siedzą na jej grzbiecie i mają łatwy dostęp do pokarmu. W świetle powyższych faktów występowanie innej liczby sutków u człowieka niż tradycyjna para nie wydaje się czymś nadzwyczajnym, jest on przecież członkiem dużej grupy ssaków.

Moda na piersi. Ta -tradycyjna para stała się przedmiotem ogromnego zainteresowania w ciągu bieżącego stulecia. Nie wiadomo, kiedy znaczenie piersi jako źródła naturalnego pokarmu zeszło nagle na drugi plan, a najważniejszą ich rolą stało się pobudzanie instynktu płciowego. Odmawia się dzieciom piersi, gdyż matki obawiają się o atrakcyjność swych kształtów, a niektóre piersiaste dziewczęta osiągnęły ogromne sukcesy tylko ze względu na swe talenty gruczołowe. Po przebadaniu 717 bezdzietnych kobiet dr Erwin O. Strassman z Houston, Texas stwierdził, że im większe piersi, tym niższy wskaźnik inteligencji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *