Przed urodzeniem nie ma powietrza w płucach dziecka

Taka aktywność jest oznaką prawidłowego rozwoju wielu organów, gdyż bierze w niej udział zmysł równowagi, mięśnie, kości, mózg i wzrok. Zewnętrzne i widoczne oznaki postępu są tylko przejawami zachodzących zmian wewnętrznych, bez odpowiedniego rozwoju właściwych organów czy układów postęp nie jest w ogóle możliwy.

Płuca. Przed urodzeniem nie ma powietrza w płucach dziecka. Pęcherzyki – niezliczone bańkowate zakończenia płuc – są przeważnie zapadnięte, główne drogi powietrzne drzewa oskrzelowego, a także nos i usta są całkowicie wypełnione płynem owodni znajdującym się w macicy. Po pierwszym oddechu powietrze wchodzi do płuc, pęcherzyki otwierają się, płyn owodni zostaje wchłonięty przez nie i w trzecim dniu wszystkie pęcherzyki są już upowietrznione. Pierwszy oddech wykorzystuje zwykle około połowy całej przestrzeni płuc, w 3. dniu jest już ona wykorzystana w całości: dziecko oddycha 30-80 razy na minutą, nabierając za każdym razem około 20 ml powietrza, u wcześniaków cząstość oddechów7 jest większa, a objętość oddechu mniejsza.

Po roku szybkość oddychania spada do 20-40 na minutą, a objętość pojedynczego oddechu wzrasta do 48 ml, po 2 latach objętość wynosi 90 ml, po 3 latach 125 ml, po 10 – 320 ml, w wieku lat 20 dochodzi do 500 ml: szybkość oddychania waha się pomiędzy 15 a 20 na minutę.

Mózg. W ciągu pierwszego roku po urodzeniu mózg zwiększa więcej niż dwukrotnie wagę – z 350 na 910 gramów. Wzrost mózgu jest bardzo szybki i mózg trzyletniego dziecka odpowiada 3A mózgu dorosłego, u dziecka siedmioletniego rozwój jest prawie zakończony (1 200 g), u dziesięcioletniego ma właściwie wielkość jak u dorosłego (1 300 g). Na temat równoczesnego rozwoju dróg nerwowych w mózgu wiadomo mniej, w każdym razie drogi te rozwijają się przynajmniej do 4. roku żyoia. Nie wykryto, jak dotąd, zmian fizycznych odpowiadających rozwojowi intelektualnemu po tym okresie życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *