Przyczyny śmierci cz. II

” Książka Jessiki Mitford The American Way oi Death (Amerykański styl śmierci) zwracająca uwagę na koszty przemysłu pogrzebowego przyniosła autorce 100 000 dolarów w ciągu dwu lat. Jej nazwiskiem został również nazwany tani rodzaj trumny do kremacji i ilość ta wzrasta o 2% rocznie. Żydzi ortodoksyjni nie zgadzają się na ten zwyczaj, zaś Kościół katolicki ma ostatnio coraz mniej zastrzeżeń, a w Wielkiej Brytanii spala się obecnie prawdopodobnie około połowę zmarłych.

Na każdy tysiąc ludzi żyjących w Wielkiej Brytanii na początku każdego roku w ciągu tego roku umrze 10 do 12 osób. W Anglii i Walii notuje się rocznie 550 000 zgonów, czyli 1500 dziennie. Pomimo współudziału śmiertelności niemowląt, wypadków i wszystkich pozostałych schorzeń – przyczynami ponad połowy tych zgonów są choroby serca, nowotwory i udar mózgowy.

Dane pochodzące z dawnych czasów są mało wiarygodne, prawie każdemu przypisywano zgon w powodu zimnicy, biegunki, gorączki lub waporów. Wystarczy tylko cofnąć się do r. 1900, do okresu, kiedy historie chorób zaczynają budzić zaufanie, aby znaleźć całkowicie inny obraz przyczyn śmierci i stwierdzić smutny w swej prostocie powód zmiany. Praktycznie każda z poprzednich przyczyn zgonów występuje mniej często niż trzej nowocześni, triumfujący jeźdźcy Apokalipsy – rak, choroba serca i udar mózgu. W r. 1900 rak uśmiercił 4%, w 65 lat później 19,6%, choroba serca z 12,8% powiększyła swe żniwo do 20,7%, zmiany naczyniowe uszkadzające centralny układ nerwowy (czyli apopleksja) z 7% do 14,2%. Te zwyżki zostały zrównoważone przez równie dynamiczne spadki: gruźlica z 10,4% w r. 1900 spadła do 0,6%, w r. 1960, śmiertelność niemowląt w 23,5% do 1,9%. Wypadki, samobójstwa, choroba wrzodowa i wiele innych utrzymują się mniej więcej na jednakowym poziomie. Urodzenia nieżywe i śmiertelność niemowląt poniżej jednego roku życia spadają, jednak ich udział procentowy w ogólnej ilości zgonów może się zwiększać ze względu na zwiększający się przyrost naturalny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *