Przymierze niedożywienia z zakażeniem jest śmiercionośne

Która część początkowego okresu życia jest najtrudniejsza? W krajach zaawansowanych ekonomicznie jest nią na pewno pierwszy rok życia, w krajach bardziej prymitywnych może to być drugi rok. W tych ostatnich pierwszy rok życia daje względnie mało powodów do zmartwień, dzieci są karmione piersią (pokarm naturalny jest dobrym pożywieniem, gdyż nie zawiera wiele bakterii i pozwala korzystać z odporności matki), dzieci nie mają również wiele okazji grzebania, np. w śmieciach i zakażania się. W drugim roku matka jdż tak chętnie nie nosi dziecka, jest ono gorzej odżywiane i mniej skutecznie chronione przed zarazkami chorobotwórczymi.

Przymierze niedożywienia z zakażeniem staje się śmiercionośne, śmiertelność w tym drut)im roku w krajach prymitywnych może być pięćdziesięciokrotnie wyższa niż w krajach zaawansowanych.

Właśnie ta kombinacja niedostatecznego odżywiania i zakażenia jest katastrofalna. W USA istnieją takie same wirusy odry, jak w Chile, Gwatemali i Ekwadorze, ich moc albo zjadliwość jest mniej więcej podobna, ale zdolność zabijania jest zupełnie inna w kraju zaawansowanym gospodarczo niż w pozostałych trzech. W Stanach Zjednoczonych dzieci giną z powodu odry bardzo rzadko: w Chile podobne zachorowania są 138 razy częściej przyczyną śmierci, w Gwatemali 189 razy, a w Ekwadorze 418 razy częściej (dane Pan American Sanitary Butenu, za r. 1959).

Równie wielkie spustoszenie może wywoływać – na przykład w Gwatemali – biegunka, sprowadzająca często śmierć w ciągu 24-48 godzin, od rozpoczęcia się choroby. Dzieci dobrze odżywione nie giną na ogół tak prędko z powodu takich zakażeń. Mimo wielokrotnych poszukiwań nie udało się odkryć jakiegoś szczególnego typu bakterii będących powodem śmierci dzieci gwatemalskich dotkniętych biegunką po odłączeniu od piersi, stąd wniosek, że wiele takich prowadzących do śmierci biegunek jest rezultatem reakcji na bakterie, które nie są chorobotwórcze dla dzieci prawidłowo odżywianych. Nie są temu winne ani same bakterie, ani sam brak odpowiedniego pożywienia: przyczyną śmierci tak wielu milionów dzieci przed ukończeniem drugiego roku życia jest druzgocący efekt współdziałania tych dwu czynników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *