Rozmieszczenie grup krwi

Bardzo interesujące jest rozmieszczenie geograficzne grup krwi, istnieją one wśród wszystkich ras ludzkich, jednak w różnych proporcjach, W czasie zbiórki krwi podczas ostatniej wojny w północnej Walii ktoś zauważył, że wśród ludzi noszących walijskie nazwiska (jak Jones, Evans, Williams) spotyka się częściej grupy O i B niż wśród ludzi o nazwiskach angielskich. Jak obecnie wiadomo, wśród Celtów istotnie było mniej przedstawicieli grupy A niż wśród potomków tych, którzy zmusili ich do odwrotu, zaś w południowo-wschodniej Anglii mimo wymieszania się ludności, jest nadal znacznie więcej przedstawicieli grupy A.

Krótką historię Europy można by właściwie napisać na podstawie samych grup krwi. Ktokolwiek to był, ludzie z dużą przewagą grupy A zajmowali Europę, a największe ich skupiska były na Półwyspie Skandynawskim, w Hiszpanii i Turcji. Gorzej powodziło się ludom z przewagą grupy O, wybierali lub byli zmuszeni do wybrania peryferii, jak Irlandia, Szkocja, Pireneje, Islandia, Sardynia, Korsyka czy wschodnie wybrzeże Morza Czarnego. Nieliczna grupa krwi B staje się coraz częstsza im dalej od Europy, czy to w głąb Rosji, czy w kierunku Środkowego Wschodu: robią oni wrażenie drugiej fali inwazyjnej (Mongołowie?), której nie udało się wyprzeć A.

Jeśli przyjrzeć się całemu światu, obraz jest bardziej skomplikowany. Indianie południowoamerykańscy należą w 100% do grupy O, u północnoamerykańskich jest również dużo O, ale w miarę posuwania się ku północy, zwiększa się grupa A, praktycznie nie ma wśród nich B. Maori i krajowcy australijscy, podobnie jak Eskimosi, należą w połowie do A, w drugiej – do O. Zachodnioafrykańscy Murzyni mają głównie O (52%), reszta to A i B (21% i 23%). Najwięcej B spotyka się u Ainu w Japonii (38%), Hindusów (37%) i Tatarów (33%), najwięcej AB wśród Pigmejów w Kongu (10%), Japończyków (11%) i Egipcjan (10%). Grupa O jest najbardziej stała: niektóre ludy nie mają A, jak Indianie południowoamerykańscy, niektóre nie mają B, jak wielu północnych Indian, inne nie mają AB, jak prawie wszyscy Indianie w Stanach Zjednoczonych, ale w żadnej populacji nie brakuje O. Najniższy procent grupy O to 30, spotykany wśród niektórych Pigmejów, Chińczyków, Rosjan i Tatarów,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *