Serce płodu

Duży brzuch jest całkiem wytłumaczalny u dziecka, głównie ze względu na nieproporcjonalnie dużą wątrobę, i wbrew beznadziejnemu wydawałoby się rozdęciu, wymiary jego stopniowo się zmniejszają.

W czwartym roku życia kształty dziecka przestają być karykaturalne. Serce. Serce płodu bije 130-160 razy na minutę, tętno noworodka, podobnie jak i oddychanie, jest również bardzo szybkie, przeciętnie 140/min., po miesiącu zmniejsza się do 130/min. (chociaż w pierwszych paru tygodniach może nawet wzrosnąć), po roku wynosi 115, po dwu – 110, w wieku ośmiu lat – 95, w wieku 12 lat – 85, w wieku osiemnastu lat – 82. Przez cały ten okres hamowania, tętno u dziewcząt jest stale . o około 5 uderzeń szybsze. Ciśnienie krwi zachowuje się odwrotnie, wykazując stały wzrost. Ciśnienie skurczowe zaraz po urodzeniu może wynosić zaledwie 70 mm Hg, u wcześniaków może być jeszcze niższe. Po 6 miesiącach wynosi około 93 mm Hg. Ciśnienie u konkretnych osobników często różni się znacznie od przeciętnych liczb. Po sześciu latach wynosi ono około 100, po dziesięciu – 110, a po szesnastu – 120. Innymi słowy, od urodzenia do dojrzałości ciśnienie krwi podwaja się, podczas gdy tętno spada prawie do połowy. W tym samym czasie serce powiększa się dwunastokrotnie.

Mimo wspomnianych 140 uderzeń na minutę i wytwarzanego ciśnienia 70 mm Hg, serce noworodka jest bardzo niewielkie, waży tylko 24 gramy, po roku – 45, po sześciu latach – 100, po czternastu – 150 i po osiągnięciu dojrzałości ‚280-310 g.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *