Skurcze

Prawie każda kobieta w pewnym momencie ma skurcze. Mogą wystąpić przed miesiączką lub w czasie jej trwania. Może to być ból albo lekki, albo ostry i gwałtowny. Większość kobiet ma łagodne skurcze, a trwają one tylko przez moment. Niewiele skarży się na bardzo mocne skurcze podczas każdej menstruacji.

Istnieje wiele teorii, ale nikt nie zna rzeczywistych powodów występowania skurczów. Jedna z nich głosi, że skurcze są wynikiem gwałtownego ściągania się macicy, które ma na celu ułatwienie pozbycia się krwi menstruacyjnej. Szczególnie wrażliwe kobiety mogą odczuwać to jako skurcze. Twórcy innej teorii uważają, że dolegliwości te wywołuje zbyt duża ilość hormonu zwanego prostaglandyną. Pomaga on w ściąganiu się macicy i okazuje się, że kobiety uskarżające się na dokuczliwe skurcze mają w organizmie więcej tego hormonu niż inne.

Teorie powstają i upadają. Jedna szczególnie popularna głosi, że skurcze są jedynie wytworem wyobraźni. Zwolennikami tej teorii są głównie mężczyźni. Niektóre kobiety, nie mające problemów ze skurczami, wierzą w nią. Skurcze jednak nie powstają w wyobraźni, lecz w brzuchu, i wierzcie mi, są bardzo bolesne.

Jeśli dokuczają ci bolesne skurcze, spróbuj zrobić ćwiczenia przedstawione na rysunku 33. Pomogły one wielu kobietom. Niektórym kobietom pomaga masturbacja i doprowadzenie się do orgazmu. Po orgazmie naczynia krwionośne są mniej przekrwione i krew przepływa swobodniej. Innym przynosi ulgę masowanie podbrzusza lub przyłożenie butelki z gorącą wodą.

Jeśli żadna z tych metod nie jest skuteczna, zażyj środek przeciwbólowy (aspirynę lub taki, który zapobiega wytwarzaniu się zbyt dużej ilości prostaglandy- ny). W sprzedaży są także specjalne środki przeciwdziałające bólom miesiączkowym, zawierające kofeinę. Możesz je nabyć bez recepty. Czasami pomagają one wtedy, gdy normalna aspiryna zawodzi.

Jeśli wypróbowałaś wszystkie metody i nie przyniosły ci one ulgi, to powinnaś się udać do lekarza. Silne skurcze mogą sygnalizować jakiś ukryty problem medyczny. Lekarz może przepisać silniejsze środki przeciwbólowe lub antyprostaglandyny, które można kupić na receptę.

Nie słuchaj ludzi, którzy twierdzą, że skurcze są tylko wytworem wyobraźni. Jeśli nawet twój lekarz tak uważa, udaj się do innego. Zbyt wiele kobiet cierpi na tę dolegliwość. Masz pełne prawo do opieki lekarskiej i domagaj się jej. miesiączkowym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *