Stopa koślawa

Dziedziczenie odgrywa rolę w występowaniu zajęczej wargi i rozszczepu podniebienia, Jeśli normalni rodzice mają jedno dziecko z zajęczą wargą, to prawdopodobieństwo, że następne dziecko będzie ją również miało, wynosi 4%. Jeżeli wadę tę ma dwoje dzieci, to prawdopodobieństwo dla następnego dziecka wzrasta do 9%. Jeśli jedno z rodziców i jedno z dzieci wykazuje to zniekształcenie, to prawdopodobieństwo dla następnego dziecka dochodzi do 17%. Rozszczep podniebienia dotyczy częściej dziewczynek niż chłopców i w tym wypadku szanse przedstawiają się inaczej. Jeśli oboje rodzice są zdrowi, a jedno dziecko ma rozszczep, prawdopodobieństwo, że następne dziecko również będzie je miało, wynosi tylko 2°/o, jeśli ma tę wadę jedno z rodziców i jedno dziecko, to prawdopodobieństwo wzrasta do 15°/«.

Stopa koślawa. W społeczeństwach europejskich około 4 na 1 000 dzieci przychodzi na świat z jakimś zniekształceniem stopy. Zabieg operacyjny jest przeprowadzany bardzo wcześnie, właściwie bezpośrednio po urodzeniu, a wiele istniejących metod daje zazwyczaj dobre rezultaty. Około lU dzieci dotkniętych tą wadą, czyli 1 dziecko na 1 000, ma oprócz stopy koślawej jakieś inne zniekształcenia. To zniekształcenie wykazuje również zależność dziedziczną. Jeśli jedno z dzieci wykazuje wadę, to zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia podobnego zniekształcenia u następnych dzieci, w jeszcze większym stopniu, gdy miało je również jedno z rodziców.

Zwężenie odźwiernika. W północno-zachodniej Europie około 3 na 1 000 dzieci rodzi się z zamkniętym połączeniem pomiędzy żołądkiem a jelitem (dwunastnicą) lub, co zdarza się częściej, takie zablokowanie rozwija się w ciągu pierwszych paru tygodni życia. Jest ono u chłopców pięć razy częstsze niż u dziewcząt: przed rokiem 1920 było często przyczyną śmierci, obecnie leczenie operacyjne jest prawie zawsze skuteczne. Zamknięcie przewodu pokarmowego w jakimś innym odcinku może się również zdarzyć, jest jednak rzadsze. Dość częstą wadą jest zamknięcie przewodu pokarmowego przy samym jego końcu, tak zwana niedrożność odbytu: z tą wadą rodzi się w Wielkiej Brytanii 500 dzieci rocznie, a udrożnienie wymaga wprawnej ręki chirurga.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *