Szyjka macicy

Na końcu pochwy można wyczuć twardą okrągłą wypukłość. Jest to szyjka macicy, czyli dolna część macicy, lekko wsunięta w pochwę (patrz rys. 21). Podobnie jak pochwa, szyjka także rośnie podczas dojrzewania, osiągając średnicę od 2 do 4 centymetrów u dorosłej kobiety.

Wyczucie szyjki nie zawsze jest łatwe, gdyż znajduje się ona na końcu pochwy. Jeśli jednak spróbujesz napiąć mięśnie, jakbyś oddawała kał, będziesz mogła ją wyczuć. Twardością przypomina czubek nosa. Wgłębienie lub dołek, które może uda się wam wyczuć w środku szyjki, jest to wejście do jej kanału, połącze- nia między pochwą a macicą. Przez otwór ten, nie większy od główki zapałki, przedostaje się plemnik, aby połączyć się z jajeczkiem. Podczas miesiączki tą drogą przepływa krew, a podczas porodu organ ten, podobnie jak pochwa, rozciąga się, aby dziecko mogło się wydostać na zewnątrz.

Znajdujące się w pochwie i na szyjce gruczoły śluzowe sprawiają, że gdy odczuwamy podniecenie, pochwa i szyjka macicy stają się wilgotne. Mogą być wilgotne także wtedy, gdy nie jesteśmy podniecone. Podobnie jak skóra na całym ciele, tak samo skóra wewnątrz pochwy stale się łuszczy i usuwa stare, obumarłe komórki. W okresie dojrzewania ścianki pochwy usuwają zbędne komórki znacznie szybciej niż w dzieciństwie, tak więc gruczoły zaczynają wytwarzać śluz potrzebny do usuwania zbędnych komórek. Rok lub nawet wcześniej przed pierwszą miesiączką możecie zauważyć białawą lub przeźroczystą wydzielinę wydobywającą się z pochwy. Po wyschnięciu może ona zostawić na bieliźnie żółte plamy. Ta ciecz składa się z martwych komórek oraz śluzu. Jest to zjawisko jak najbardziej normalne i jeszcze jeden znak, że zaczynasz dojrzewać.

Jeśli jednak ta ciecz ma silny, nieprzyjemny zapach albo powoduje pieczenie lub zaczerwienienie pochwy, ma zielonkawoszarawy lub żółtawy kolor, może to być takie objawem infekcji pochwy. Podobne zapalenia na ogół nie są groźne, lecz mimo to powinnyście udać się do lekarza i wyleczyć je jak najszybciej (szerzej na ten temat piszemy w rozdziałach 7 i 10).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *