Tampony

Innym sposobem absorbowania krwi menstruacyjnej jest tampon. Kobiety używały ich od zarania dziejów. Robiły wałeczki z trawy lub materiału i wkładały do pochwy. Obecnie istnieją tampony bawełniane, zaopatrzone w przyczepiony na końcu sznureczek, pomagający łatwo je usunąć. Większość tamponów zaopatrzona jest w aplikator, ułatwiający wprowadzanie ich do pochwy.

Dziewczęta zadają sporo pytań na temat tamponów. Przede wszystkim chcą wiedzieć, czy tampon może „wpaść do środka”. Odpowiedź brzmi – nie. Tampon wsuwa się do pochwy, ale nie może się dostać do macicy. Przejście między pochwą a macicą – szyjka macicy – jest zbyt wąskie. Otwór do kanalika szyjki macicy jest wielkości łebka od zapałki. Wszelkie obawy są więc bezzasadne.

Inny problem nurtujący moje uczennice to czy tampon może się zgubić w pochwie. Na pewno słyszały opowieści o tym, jak jakaś kobieta zwróciła się do lekarza, aby pomógł jej odnaleźć zagubiony tampon. Tak naprawdę nie ma żadnej możliwości, aby tak się stało. Może się natomiast zdarzyć, że sznureczek wsunie się do pochwy lub tampon znajdzie się tak głęboko, że kobieta dozna takiego wrażenia. Jeśliby ci się przytrafiła podobna przygoda, nie przerażaj się – wyciągnięcie go nie jest wcale takie trudne Po prostu włóż palec do pochwy i wyciągnij go! Prawdopodobnie będziesz musiała się napiąć jak przy oddawaniu kału. Wypchnie to tampon niżej, tak że będziesz go mogła uchwycić. Zazwyczaj jednak sznureczek zwisa swobodnie z pochwy i wystarczy go lekko pociągnąć, by wydostać tampon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *