Układ każdej istoty ludzkiej

Wiele miliardów neuronów składających się na układ nerwowy każdej istoty ludzkiej pozwala wyobrazić sobie jej możliwości i doskonałość w porównaniu ze skromnym wyposażeniem nerwowym owada. Pszczoły i mrówki są podziwiane za ich mądrość i pracowitość, prowadzą skomplikowane życie w społeczności i budują dla siebie wymyślne domy. Pszczoła ma około 900 komórek nerwowych, a mrówka 250. Człowiek – ruie zawsze mądry i pracowity – ma do dyspozycji o kilka milionów razy więcej neuronów – niezależnie od tego jak z nich korzysta.

Im jakieś zagadnienie jest obszerniejsze i im większe ma znaczenie, to z reguły ignorancja w danym przedmiocie jest tym większa. Jaki czynnik rozpoczyna akcję porodową? Co jest przyczyną zwiększania się sprawności mózgu w miarę dorastania dziecka? Co powoduje starzenie się? No i oczywiście – co dzieje się w czasie snu? Dlaczego jest on potrzebny, pomimo związanego z nim ryzyka zamkniętych oczu we wrogim środowisku, i dlaczego mózg nie może pracować bez częściowego wyłączenia się podczas Va życia?

Istotne nieliczne fakty dotyczące obszernych i doniosłych zagadnień zostały odkryte stosunkowo niedawno. Zaledwie w r. 1920 stwierdzono po raz pierwszy rytm elektryczny mózgu, czyli drobne drgania wykazujące tak radykalne zmiany w czasie snu. (Dr Hans Berger opublikował swe obserwacje w r. 1929). Dopiero w r. 1950 przekonano się o istnieniu dwu podstawowych typów snu: ortodoksyjnego i paradoksalnego (sen bez marzeń i marzenia senne): dr Nathaniel Kleitman opublikował swój podstawowy artykuł na ten temat w r. 1953 i wkrótce stało się jasne, że oba typy snu mają zasadnicze znaczenie dla samopoczucia każdego człowieka i że pozbawienie marzeń sennych ma równie niekorzystne skutki, a może nawet gorsze niż pozbawienie snu ortodoksyjnego: uderzające doświadczenia w tym przedmiocie wykonane zostały w r. 1960 przez dr W. C. Dementa. I wreszcie, choć tłumaczenie snów jest stare jak świat, nowoczesne podejście do tej sprawy opiera się przede wszystkim na książce, która pojawiła się równocześnie z XX wiekiem: w listopadzie 1899 Zygmunt Freud opublikował swą Teorię snów: miała ona mu przynieść zarazem nieśmiertelność i pośmiewisko, sławę i równowartość 41 funtów w postaci honorarium autorskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *