Wsfrząs mózgu

Z tych trzech odmian najczęstsze jest porażenie kurczowe, 368 lecz zaburzenie ruchów ciała jest tylko jednym z objawów uszkodzenia mózgu, zmiany takie mają oprócz tego wpływ na czynności umysłowe i na zmysły, toteż częściej zdarza się znaczne opóźnienie rozwoju umysłowego niż niedorozwój fizyczny u ofiar porażenia. Około 3% chorych ma wskaźnik inteligencji niższy niż 70, około 0,5%> ma mniej niż 50 i zalicza się ich do głuptaków lub imbecylów. O wiele częściej uszkodzenie mózgu jest nieznaczne, a skutki mniej dotkliwe. Profesor neurologii pediatrycznej w Waszyngtonie dr Richmond S. Paine, powiedział: „Jakieś odbicie czy podejrzenie przebytego uszkodzenia mózgu można by zapewne stwierdzić u 5 – 8°/» wszystkich ludzi”.

Wsfrząs. Wyobraźmy sobie scenę, jaką reżyseruje prawie każdy reżyser filmowy. Do pokoju wchodzi ofiara i zaczyna się rozglądać. Opryszek, który rozejrzał się w nim wcześniej i zaopatrzył się w wazon, drąg lub przycisk do papieru, pozbawia ofiarę przytomności jednym okrutnym uderzeniem. Ofiara pada na ziemię, pozostaje przez chwilę zamroczona, potem przychodzi do siebie, potrząsa głową, zdaje sobie sprawę z sytuacji i wybiega z pokoju. To takie proste. I takie wyssane z palca.

Pozbawienie przytomności jest przedstawione prawdziwie, nieprawdopodobny i wprowadzający w błąd jest natychmiastowy powrót do przytomności. Wstrząs mózgu powstaje najczęściej, gdy wskutek urazu głowa ulega nagłemu przyspieszeniu, jako krytyczne przyspieszenie podaje się często prędkość 8,5 m/sek, a więc niezależnie od wielkości tępego narzędzia ważna jest szybkość uderzenia. Stąd też lekkie uderzenie w kark może wywołać takie samo przyspieszenie jak lewy prosty na szczękę, jednak krótki, silnie umięśniony kark łatwiej przeciwstawia się wywołaniu przyspieszenia osadzonej na nim głowy. Następująca po nim utrata przytomności może być bardzo przelotna i ofiara nawet sobie z tego nie zdaje sprawy: może, jak w większości bokserskich nokautów trwać mniej niż 30 sekund, może także, jak po wypadkach samochodowych, trwać dni i tygodnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *