Wstrząs toksyczny

Omawiając środki higieny dla kobiet, należałoby też wspomnieć o wstrząsie toksycznym, chorobie, która może być związana z używaniem tamponów, podpasek oraz gąbek. Większość chorych były to kobiety poniżej trzydziestu lat, które zachorowały podczas miesiączki. Używały wówczas głównie tamponów, rzadziej podpasek czy gąbek.

Wstrząs toksyczny jest infekcją. Gdy wywoła go używanie tamponu, zaczyna się w pochwie. Jej przyczyną są bakterie wytwarzające toksynę, która przedostaje się do krwi. Objawy choroby to nagła gorączka, wymioty oraz rozwolnienie. Mogą towarzyszyć temu bóle głowy, gardła oraz mięśni. W ciągu 84 godzin może wystąpić gwałtowne obniżenie ciśnienia krwi, co powoduje znaczne osłabienie. Może pojawić się piekąca wysypka. Taki wstrząs bardzo rzadko bywa śmiertelny.

Nikt nie wie na pewno, jaki jest związek między tamponami a chorobą. Niektórzy z prowadzących badania doszli do wniosku, że jej przyczyną są super- wchłaniąjące włókna. Jedna z teorii głosi, że ponieważ te włókna mogą wchłonąć bardzo dużo, kobiety zmieniają je zbyt rzadko. W ten sposób krew menstruacyjna dłużej pozostaje w pochwie. Jak już wiemy, jest to doskonałe środowisko do powstawania i rozwijania się bakterii. Jeśli znajdują się one w pochwie, a tampon pozostaje zbyt długo, rozmnażają się i wytwarzają wystarczającą ilość toksyn, by kobieta zachorowała. Według innej teorii wstrząs spowodowany jest szorstkością tych włókien. Wytwarzają one mikroskopijne ranki wewnątrz pochwy, przez które bakterie przenikają do krwi.

Kiedy zaczęto mówić o tej chorobie, bardzo dużo kobiet przestało używać tamponów. Podpaski jednak są znacznie grubsze, poza tym mogą być powodem kpin, mogą również wydzielać nieprzyjemną woń i są mniej wygodne, dlatego wiele kobiet wróciło do tamponów.

Wstrząs toksyczny jest bardzo rzadką chorobą, zapada na nią tylko sześć na sto tysięcy kobiet, tak więc prawdopodobieństwo, że zachorujesz właśnie ty – jest bardzo małe. Jeśli używasz tamponów, zmieniaj je co 3 lub 4 godziny. Zawsze przed pójściem spać oraz zaraz po obudzeniu. Na noc najlepiej jest używać podpaski. Jeśli dostaniesz nagłej gorączki i zaczniesz wymiotować, wyciągnij tampon i niezwłocznie udaj się do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *